Nasıl yardımcı olabiliriz? 444 0 245

Hesaplama Sonucu

- Kg

Önceki Hesaplamalar
Kalınlık Genişlik Uzunluk Yoğunluk Hacim Ağırlık
Henüz hiç hesaplama yapılmadı.

Hesaplama Sonucu

- Kg

Önceki Hesaplamalar
Dış Çap (d) Et Kalınlığı (t) Uzunluk Yoğunluk Birim Ağırlık Ağırlık
Henüz hiç hesaplama yapılmadı.

Hesaplama Sonucu

- Kg

Önceki Hesaplamalar
Yükseklik (h) Genişlik (W) Kalınlık (t) Uzunluk (L) Yoğunluk Ağırlık
Henüz hiç hesaplama yapılmadı.

Hesaplama Sonucu

- Kg

Önceki Hesaplamalar
Genişlik (W) Uzunluk (L) Yoğunluk Ağırlık
Henüz hiç hesaplama yapılmadı.

Hesaplama Sonucu

- Kg

Önceki Hesaplamalar
Kalınlık (t) Genişlik (L2) Yükseklik (L1) Uzunluk Yoğunluk Ağırlık
Henüz hiç hesaplama yapılmadı.

Hesaplama Sonucu

- Kg

Önceki Hesaplamalar
Kalınlık (a) Genişlik (b) Uzunluk Yoğunluk Ağırlık
Henüz hiç hesaplama yapılmadı.

Hesaplama Sonucu

- Kg

Önceki Hesaplamalar
Çap (d) Uzunluk Yoğunluk Ağırlık
Henüz hiç hesaplama yapılmadı.

Sac Ağırlık Hesaplama

Sac Profil Ağırlık Hesaplama

Sac plakaların ağırlığını hesaplamak, siyah sac, sac levha ağırlık, ihtiyacınız olan sac hesaplama ve gerçeğe yakın bir sonuç elde etmek için, ağırlık hesaplama aracı ile ilgili boyutlar ile metal özgül ağırlığın çarpımı esas alınır. Yakup Yılmaz Boru sac ağırlık hesaplama sayfasından her türlü sacın ağırlığını hızlı ve doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz. 

Metal malzemelerin ağırlık hesaplaması için bir çok formül kullanılmaktadır. Öncelikle ağırlık hesaplamak istediğimiz metal parçasının hacmini ve kaliteyi belirlememiz gerekir. Hacim ölçümleri için ise standart ölçüm birimlerinden yardım alınmalıdır. Örneğin, bir metal parça milimetre cinsinden ölçülen hacmi için gram veya kilogram ağırlık hesaplamaları yapabilirsiniz.

Metal Ağırlık Hesaplama


Özgül Ağırlıkları Tablosu

SembolMalzemeYoğunluk (gr/cm³)
AlAlüminyum2.7
SbAntimuan6.69
CuBakır8.9
BBor2.33
ZnÇinko7.13
FeDemir7.87
SnKalay7.29
CKarbon2.2
CoKobalt8.9
CrKrom7.2
PbKurşun11.34
SKükürt2.07
MgMagnezyum1.74
MnMangan7.43


Metal ağırlık hesaplamalarını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli formüller de bulunmaktadır. Bu formüllerin uygulanması ile metal parça hacmi ve ağırlığı ilişkisi baz alınarak, doğru bir şekilde metal malzeme ağırlıkları hesaplanabilmektedir.

Bir metal parçanın kalitesini belirleyebilmek için, dört temel analiz türünden bahsetmek gerekir: Yoğunluk (g/cm3), sertlik (HB), esneklik (açık/kat köprü testi) ve dayanım (N/mm2). Her bir analiz, metal parçaların fiziksel özelliklerinin belirlenmesinde kullanılabilir.

Yoğunluk değeri, metal parçanın ağırlığındaki verimliliğini hesaplamak için kullanılan en önemli göstergedir. Yoğunluk, metal parça hacmini ve ağırlığını baz alan hacim ağırlık oranıdır. Malzemelerin Yoğunluk değerlerini dikkate alarak ilgili boru, sac, kutu profil, lama, sac ağırlık hesaplaması yapmak için sitemizdeki ağırlık hesaplama sayfasından kolayca faydalanın.

Sertlik değeri ise metal parçalar üzerindeki basma miktarını veya uygulanan gerilme kuvvetini gösterir. Metal parça sertliği, Yakup Yılmaz Boru sitesinde mevcut olan bir çok sertlik değerleri dikkate alınarak malzeme hesaplarında kullanılır.

Esneklik değeri, metal parçaların uygulanan yük altında sahip olduğu deformasyonu gösterir. Metal parça esnekliği sitede bulunan açık/kat köprü testleri aracılığıyla sonucundan faydalanılarak hesaplamalara katılmaktadır.

Son olarak dayanım değeri, metal parçaların uygulanan gerilme kuvvetine dayanma kapasitesini gösterir. Yakup Yılmaz Boru sitesinde bu değeri ölçmek için N/mm2 cinsinden geri dönüş test sonuçları mesela köşebent teknik tablolar sayfasından incelenebilir.

Malzeme Ağırlık Hesaplama

Boru ağırlık hesaplaması, kutu profil ağırlık hesaplaması, profil ağırlık hesaplama, köşebent ağırlık hesapla, lama ağırlık hesaplaması, sac ağırlık hesaplaması gibi çeşitli metal malzeme ağırlıklarını Yakup Yılmaz Boru'dan bulabilirsiniz. Evrensel standartlar ve almanakla kontrollü ölçümlerle, doğru sonuçlar elde etmeniz için her zaman sizin yanınızdayız!

Malzeme ağırlık hesaplama, özellikle metal malzemeler söz konusu olduğunda, mühendisliğin hayati bir parçasıdır. Doğru ölçümlere sahip olmak, herhangi bir projede başarı ile başarısızlık arasındaki tüm farka sebep olabilir. Neyse ki Yakup Yılmaz Boru Profil'de, ağırlık hesaplamasını her zamankinden daha kolay hale getirmeye yardımcı olabilecek çözümler sunuyor.

Çevrimiçi platformları, borular, kutular, profiller, köşebentler ve levhalar gibi çeşitli metal malzemelerin ağırlığını hesaplamak için güçlü algoritmalar sağlar. Doğruluk amacıyla evrensel standartları ve almanak kontrollü ölçümleri kullanırlar. Bu, metal malzeme ağırlıkları ile çalışan herkes için harika bir haberdir, çünkü çelik ağırlık hesaplama imkanı ile tartım hesaplamalarındaki tahminleri ortadan kaldırır.

Bu hizmetle ilgili en iyi şey, kullanımının çok kolay olmasıdır; metal malzeme ağırlıkları konusunda önceden deneyimi olmayanlar bile, özel bilgi veya pahalı ekipmana ihtiyaç duymadan hızlı ve doğru bir şekilde güvenilir sonuçlar alabilirler. Kullanıcıların veri kanallarında kesin ölçümleri incelemeleri de mümkündür, bu da herhangi bir projeye ilişkin özel bilgiler edinmelerini sağlar.

Her şey düşünüldüğünde, metal malzemelerle (borular, kutular veya köşebentler gibi) çalışıyorsanız bu sayfaya kesinlikle göz atmaya değer. Metal ağırlık hesaplamasında, standart hacim birimleri, yoğunluk, sertlik, esneklik ve dayanım ölçümlerinden yararlanılmalıdır. Yakup Yılmaz Boru sitesinde, bu ölçümler için gerekli tüm araçlar mevcuttur.

Metal parça ağırlık hesaplamaları önemli bir konudur ve gerekli doğru bilgilerin elde edilebilmesi için, her zaman standart hacim birimleri ve testlerden yararlanmalıyız. Yakup Yılmaz Boru sitesinde tüm bu bilgiler bulunmaktadır. Bu sayede metal parça ağırlıklarını doğru şekilde hesaplayabilir ve sonuçlandırabilirsiniz. Tüm bu bilgileri dikkate alarak metal parça ağırlıklarını doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Yakup Yılmaz Boru sitesinde, kullanıcıların metal parça ağırlıklarını çabuk ve doğru bir şekilde hesaplayabilmesi için benzersiz işlemler sunuyoruz!

Sac Levha Ağırlık

Web sitelerindeki çevrimiçi hesap makinesi, kullanıcıların anında bir sonuç elde etmesi için sac levhanın malzeme kalınlığı, uzunluk, genişlik ve diğer boyutlar gibi tüm ilgili parametreleri rahatça girmelerine ve hesaplamalarına olanak tanır.

Demir Çubuk Ağırlık Hesaplama

Demir, alüminyum, çelik veya bakır vb. olmak üzere her türlü metal kullanılabilir. Yakup Yılmaz Boru ayrıca boru ağırlıkları (yarıçaplı borular dahil), kutu profil ağırlıkları hesaplamaları (sadece iki kenar genişliğine ihtiyacınız var), açılar veya lamalar gibi çeşitli şekiller için profil ağırlığı hesaplamaları için çok sayıda hesap imkanı sunmaktadır. 

Önceki Hesaplama sonucunda elde edilen ağırlık değerlerini istediğiniz zaman tekrar inceleyebilirsiniz veya yakupyilmazboru.com'un veritabanlarından yararlanarak ağırlık oranlarını belirleyebilirsiniz. Bu, metal parçaların ağırlık hesaplamaları işlemlerini hala daha kolay ve etkin bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayacaktır.


Profil piyasalarındaki gelişmeleri ücretsiz SMS olarak almak için;

Profil piyasalarındaki gelişmeleri ücretsiz E-POSTA olarak almak için;